Krajina v bouři

29. října 2015 v 13:53 | Fenyklová
Okenní tabulky se chvějí jako nervózní těla. Vichřice se potlouká kolem a vymetá smetí z ulice. Když se vítr uklidní a zaleze do krysích doupat, spadne první kapka deště. Ulice potřebují čas od času umýt do čista i od lidí. Ti s příchodem deště spěchají za okenní tabulky a vše sledují přes matná skla.
Déšť umí všechno zahalit do studena. Venku najednou všechno zešedne - kopce, pole, louky i jablka na stromech. Lidé si uvědomí, že příroda je nyní ovládána pouze bouří, nikoliv výjimečně jejich hloupostí.
V bouři je vše ztracené. Horizonty a všechno vzdálené jakoby najednou neexistovalo. Člověk se tak může soustředit pouze na detaily, jež jsou omývány proudy vody bezohledně crčící z nebes. Čas od času jsou mračna za svou troufalost potrestána. Blesk jim na okamžik roztrhne záda tak, jak se to dělávalo otrokům. Bouře si takto kočíruje své vzdušně oddané poddané.
Když je bouře ve svých nejlepších letech, lidé i rostliny začínají být neklidní. Voda totiž už nestíhá zásnuby s půdou. Nakonec nemá ani příležitost se do hlíny zamilovat a odevzdaně vyplouvá ne cestu do nejbližších stok a kanálů. Všemožná havěť si snaží zachránit krk před tímto běsnícím zjevením. Krysy vylézají na ostrůvky z kamenů, hmyz zase míří do skulin stromů, kočky se žalostně koukají do oken s vidinou lidského tepla. Kopce se pomalu rozpouštějí pod tíhou dešťové smrště. Lesy a jejich mechy už nestíhají pít a pomalu se utápí ve vlastních modlitbách. Potoky se neustále plní, břehy se ztrácí.
Bouře zkrátka neví, kdy má dost. Je neuvěřitelně troufalá, dokonce i Bůh s ní občas přijde do křížku. Však vše musí jednou skončit. Mraky touží po vlídných dotycích slunečních paprsků, a tak se společně proti bouři vzbouří. Zaženou ji do nejzazších koutů atmosféry a svážou ji mlžným oparem.
Přeživší vylézají ze svých doupat a nadechují se vlahého vzduchu. Poslední pocestní potůčky proudí do kanálů a řeky opět odkrývají svá ramena.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama